Dlaczego warto rozważyć automatyczną dializę otrzewnową (APD)?
W terapii APD wykorzystuje się programowalny aparat lub cykler, który steruje objętością, wypełnianiem, czasem zalegania i drenażem roztworu. Dzięki automatycznej dializie zabieg może być wykonywany w domu, również podczas snu.
Ponieważ APD oferuje większą ilość wolnego czasu w ciągu dnia, jest to technika PD, która ma oczywiste zalety dla pacjenta. Pacjenci mogą podjąć pracę i mieć więcej czasu dla siebie i rodziny1.
Cyklery do APD zapewniają również szereg opcji indywidualizacji leczenia, pozwalając na jeszcze lepsze dostosowanie do potrzeb pacjenta i poprawę jakości opieki.
Nasze cyklery sleep•safe harmony i SILENCIA z zaawansowanymi funkcjami poprawy opieki nad pacjentami w ramach APD
- Większa elastyczność leczenia dzięki technologii FlexPoint3
- Zintegrowane animacje wyświetlane na ekranie ułatwiające konfigurację i zawierające instrukcje3
- Zgodnie z propozycją Fischbacha i wsp. potencjalnie lepsza ultrafiltracja i klirens dzięki indywidualnie adaptowanej APD (aAPD)2
Rozpoczęcie od edukacji w zakresie APD — trudna część ułatwiająca terapię
Firma FMC przygotowała rozwiązania szkoleniowe skoncentrowane na przekazywaniu naprawdę ważnych informacji. Oferuje także wsparcie w przygotowaniu i organizacji leczenia.
Szkolenie
- Filmy instruktażowe dla opiekunów i pacjentów wspierające szkolenie
- Rozpoczęcie od dodatkowych materiałów szkoleniowych obejmujących nasze urządzenia do APD
- Zestaw materiałów informacyjnych dla pacjenta jako pomoc w szkoleniu
Rozpoczęcie
- Pomoc w zaplanowaniu i przygotowaniu środowiska terapeutycznego w domu
Nasze produkty — najważniejsze zalety systemu sleep·safe harmony
Cykler sleep·safe harmony ma funkcje poprawiające opiekę nad pacjentem. Zapewnia również wsparcie szkoleniowe poprzez wyświetlanie animacji z instruktażem bezpośrednio na ekranie urządzenia.
- Dopuszczalna objętość dla pacjenta — maksymalna indywidualna objętość napełnienia
- Dopuszczalna objętość resztkowa — maksymalna indywidualna objętość, która może pozostać w jamie otrzewnowej pacjenta
- Cel:
- Zminimalizowanie potencjalnych alarmów odpływu dla spokojniejszego i bardziej relaksującego snu
- Utrzymywanie zaleconego czasu terapii
- Poprawa skuteczności leczenia
- Zapewnienie większej elastyczności w realizacji leczenia w ramach określonych indywidualnych limitów w celu poprawy samopoczucia i bezpieczeństwa pacjentów
- Automatyczne podłączanie i rozpoznawanie kodów kreskowych worków
- Zintegrowane uchwyty
- Karta PatientCardplus umożliwiająca przechowywanie maksymalnie dziewięciu różnych zaleceń i danych dotyczących leczenia z ponad 12 miesięcy
- Automatyczne, wbudowane ogrzewanie roztworu dializacyjnego do temperatury ciała bezpośrednio w fazie napływu — nie ma potrzeby wstępnego podgrzewania worka z roztworem lub przed rozpoczęciem zabiegu
- Funkcja automatycznego opróżniania — worki z roztworem i zestaw przewodów są opróżniane automatycznie, bez konieczności ręcznej obsługi
Nasze produkty — najważniejsze zalety systemu SILENCIA
Cykler SILENCIA służy do prowadzenia indywidualnej terapii APD w niezawodny i wygodny sposób, oferując następujące korzyści:
- Lepsza jakość snu dzięki cichej pracy i alarmom programowym4,5
- Prosta konstrukcja umożliwiająca łatwą konfigurację i krótki czas szkolenia6
- Zindywidualizowane zabiegi APD w oparciu o najnowsze wytyczne ISPD7
- Przeznaczony do użytku domowego, nawet w niewielkim pomieszczeniu
- Wysoki poziom zadowolenia pacjentów z obsługi cyklera SILENCIA
- Większa elastyczność leczenia dzięki technologii FlexPoint3
Adaptowana APD (aAPD) jako jeden ze sposobów na personalizację leczenia
Cyklery sleep•safe harmony i SILENCIA wyposażono w wiele opcji do indywidualizacji zaleceń na terapię zgodnie z potrzebami pacjentów. Korzystając z naszych cyklerów do APD, zalecenia można zindywidualizować na kilku poziomach obejmujących:
- Objętość infuzji
- Czas zalegania
- Profil glukozy
- Profil wapnia
- Rozwiązanie FlexPoint
Z cyklerem sleep•safe harmony można stosować różne roztwory do PD podczas poszczególnych cyklów w ramach tego samego leczenia.
Ponieważ każdy pacjent jest inny, według Fischbacha i wsp.2 aAPD zapewnia lepsze wyniki w tym samym czasie i z wykorzystaniem takich samych zasobów2
Twoi pacjenci mają przewlekłą chorobę nerek, ale różnią się pod wieloma względami, takimi jak wiek, wzrost, masa ciała, stadium choroby, resztkowa funkcja nerek itd. Różnice te mają decydujący wpływ na to, jakiego zabiegu PD wymagają.
Potrzeby pacjentów są różne:
Stosunek zawartości kreatyniny w dializacie do jej zawartości w osoczu jest miarą powszechnie wykorzystywaną do oceny charakterystyki transportu otrzewnowego u pacjentów poddawanych PD. Organizmy pacjentów mogą być szybkimi, średnimi lub wolnymi transporterami w zależności od stanu błony otrzewnej. Właściwości transportowe błony otrzewnej zmieniają się podczas PD wraz z upływem czasu. Dlatego zaleca się regularne monitorowanie kreatyniny w dializacie i osoczu, następnie dostosowanie zaleceń na PD.
Organizmy pacjentów mogą być szybkimi, średnimi lub wolnymi transporterami w zależności od czynności błony otrzewnej. Wraz z upływem czasu i wydłużaniem się okresu stosowania PD organizmy pacjentów mają tendencję do szybkiego transportu. Aby uzyskać optymalny wynik leczenia, należy dostosować zalecenia na PD odpowiednio do właściwości transportowych błony otrzewnej pacjenta.
Ze względu na upośledzoną funkcję nerek zmniejsza się zdolność do usuwania nadmiaru płynów, a pacjenci potrzebują dializy, aby wytworzyć ultrafiltrat. Wymagany poziom ultrafiltracji zależy od wielu czynników, takich jak styl życia, postęp choroby i inne choroby współistniejące. Odpowiednia ultrafiltracja ma zatem decydujące znaczenie dla powodzenia dializy otrzewnowej.
Wskaźnik Kt/Vmocznik oznacza klirens mocznika znormalizowany względem całkowitej zawartości wody w organizmie. Jest to ważny parametr sprawdzający adekwatność dializy otrzewnowej. Pacjentom dializowanym otrzewnowo zaleca się utrzymywanie całkowitej tygodniowej wartości wskaźnika Kt/Vmocznik na poziomie wynoszącym co najmniej 1,78.
Badanie Fischbacha potwierdza skuteczność aAPD2
Fischbach M. i wsp. przeprowadzili randomizowane, prospektywne, krzyżowe badania wieloośrodkowe. Do analizy końcowej włączono dziewiętnastu pacjentów.
Według Fischbacha i wsp. aAPD zapewnia lepsze wyniki w tym samym czasie i z wykorzystaniem takich samych zasobów2
- aAPD można przeprowadzić bez dodatkowych płynów lub wydłużania czasu
- Efektywnie wykorzystuje istniejące zasoby terapeutyczne: lepsza ultrafiltracja i klirens przy tym samym, niskim stężeniu glukozy, objętości płynu i czasie leczenia w porównaniu z konwencjonalną terapią APD (cAPD)
Osiągnięcie celów adekwatności
Terapię aAPD zaproponował Fischbach M. i wsp.2, łącząc sekwencje krótkich okresów zalegania i małych objętości wypełnienia z długimi okresami zalegania i dużymi objętościami wypełnienia. W ten sposób aAPD pomaga uzyskać ultrafiltrację i klirens w ramach jednej sesji PD. Oczyszczanie krwi i ultrafiltracja uzyskane na każdy gram wchłoniętej glukozy były wyższe w przypadku aAPD w porównaniu z cAPD.
Wyzwania związane z PD — osiągnięcie celów adekwatności
Osiągnięcie celów adekwatności w PD, zarówno dla ultrafiltracji, jak klirensu, jest dużym wyzwaniem. Fischbach i wsp. zaproponowali rozwiązanie, w którym krótsze czasy zalegania i mniejsze objętości wypełnienia sprzyjają procesowi ultrafiltracji, podczas gdy dłuższe czasy zalegania i duże objętości wypełnienia zwiększają klirens substancji rozpuszczonych2. W związku z tym proponowana strategia może potencjalnie przyczynić się do poprawy realizacji dwóch celów w ramach jednej sesji PD.
Wyniki badania dostarczają dowodów na to, że w porównaniu z cAPD oddzielne ukierunkowanie albo na ultrafiltrację, albo klirens, przez zmianę czasu zalegania i objętości wypełnienia, może poprawić adekwatność dializy przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia metabolicznego2.
Podsumowanie potencjalnych korzyści dla pacjenta na podstawie raportu Fischbacha i wsp.2
Korzyści dla pacjenta
- Poprawa ultrafiltracji
- Lepsze usuwanie sodu
- Niższe ciśnienie krwi
- Sprzyjanie poprawie klirensu: mocznika, kreatyniny, fosforanów
- Mniejsze obciążenie metaboliczne
Wartość kliniczna
- Efektywniejsze wykorzystanie istniejących zasobów terapeutycznych: lepsza ultrafiltracja i klirens przy tych samych parametrach: niskim stężeniu glukozy, objętości płynu i czasie leczenia w porównaniu z terapią cAPD
Monitorowanie i wsparcie terapii APD
Inteligentne narzędzia cyfrowe zapewniają wygodę pacjentom i opiekunom w komfortowych domowych warunkach.
Wsparcie
- Łatwy proces realizacji zamówień w połączeniu z osobistym telefonicznym wsparciem zapewnia pacjentom możliwość zamawiania materiałów w dowolnym czasie i miejscu
- Usługa dostawy zapewnia dostawę roztworów i jednorazowych materiałów do PD bezpośrednio do domu pacjenta
- Usługa wsparcia podróży podczas terapii PD umożliwia pacjentom podróżowanie dzięki wysyłce wymaganych materiałów bezpośrednio do miejsca pobytu*
Monitorowanie
- Usprawnione zarządzanie terapią PD poprzez łatwy dostęp do informacji o terapii za pomocą naszego narzędzia PatientOnLine
* Usługa nie jest dostępna we wszystkich krajach. Dostępność usług i produktów należy sprawdzić przed planowaniem lub rezerwacją wakacji.
1 Roumeliotis A i wsp. Int Urol Nephrol 2021; 53(6):1149-1160
2 Fischbach M i wsp. Peritoneal Dial Int 2011; 31(4):450-458
3 Punzalan S i wsp. Journ of Kidn Care 2017; 2(5):262-267
4 Morales R i wsp. 2021 ISPD Congress, PO-40 (streszczenie, artykuł przesłany)
5 Nieopublikowane dane z dokumentacji firmy Fresenius Medical Care DeutschlandGmbH; z hałasem podczas pracy odpowiadającym równoważnemu poziomowi dźwięku LAeq 12–14 dB, upoważniającym do klasyfikacji jako „ciche działanie” zgodnie z opinią Berglund, Birgitta, Lindvall, Thomas, Schwela, Dietrich H i Światową Organizacją Zdrowia. Zespół ds. BHP i ochrony środowiska. (1999). Wytyczne dotyczące hałasu w środowisku. Światowa Organizacja Zdrowia, strona 10 dokumentu dostępnego do pobrania pod adresem https://apps.who.int/iris/handle/10665/66217;, otwartego po raz ostatni 31/07/2023; 16:35 CET
6 Nieopublikowane dane z dokumentacji firmy Fresenius Medical Care Deutschland GmbH (krótkie czasy szkolenia)
7 Brown EA i wsp. Perit Dial Int. 2020;40(3):244-253.
8 Tzamaloukas AH i wsp. Semin Dial 2008; 21(3):250-257